Rochester Electronics SGH20N60RUFDTU
Mfr. Part # :
SGH20N60RUFDTU
Description
IGBT, 32A, 600V, N-CHANNEL
DataSheet
SGH20N60RUFDTU PDF
Price is not available, please RFQ
SGH20N60RUFDTU Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):32 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.8V @ 15V, 20A
  • Power - Max:195 W
  • Switching Energy:524µJ (on), 473µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:80 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:30ns/48ns
  • Test Condition:300V, 20A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):50 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)