Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor NGTB75N65FL2WG
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
NGTB75N65FL2WG
Description
IGBT TRENCH/FS 650V 100A TO247
DataSheet
NGTB75N65FL2WG PDF
Price is not available, please RFQ
NGTB75N65FL2WG Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):100 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):200 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 75A
  • Power - Max:595 W
  • Switching Energy:1.5mJ (on), 1mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:310 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:110ns/270ns
  • Test Condition:400V, 75A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):80 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)