Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor FGH50T65SQD-F155
Mfr. Part # :
FGH50T65SQD-F155
Description
IGBT TRENCH/FS 650V 100A TO247-3
DataSheet
FGH50T65SQD-F155 PDF
Price is not available, please RFQ
FGH50T65SQD-F155 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):100 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):200 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 50A
  • Power - Max:268 W
  • Switching Energy:180µJ (on), 45µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:99 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:22ns/105ns
  • Test Condition:400V, 12.5A, 4.7Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):31 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)