STMicroelectronics STGB30NC60WT4
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
STGB30NC60WT4
Description
IGBT 600V 60A 200W D2PAK
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
STGB30NC60WT4 PDF
Price is not available, please RFQ
STGB30NC60WT4 Tech Specifications
  • Series:PowerMESH™
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):60 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):150 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 20A
  • Power - Max:200 W
  • Switching Energy:305µJ (on), 181µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:102 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:29.5ns/118ns
  • Test Condition:390V, 20A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)