IR (Infineon Technologies) IHW40N120R5XKSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IHW40N120R5XKSA1
Description
HOME APPLIANCES 14
DataSheet
IHW40N120R5XKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IHW40N120R5XKSA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.85V @ 15V, 40A
  • Power - Max:394 W
  • Switching Energy:1.6mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:310 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-/420ns
  • Test Condition:600V, 40A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)