Wickmann / Littelfuse IXGT40N120B2D1
Mfr. Part # :
IXGT40N120B2D1
Description
IGBT 1200V 75A 380W TO268
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXGT40N120B2D1 PDF
Price is not available, please RFQ
IXGT40N120B2D1 Tech Specifications
  • Series:-
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):75 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):200 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.5V @ 15V, 40A
  • Power - Max:380 W
  • Switching Energy:4.5mJ (on), 3mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:138 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:21ns/290ns
  • Test Condition:960V, 40A, 2Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):100 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)