Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOK20B120D1
Manufacturer :
Alpha and Omega Semiconductor, Inc.
Mfr. Part # :
AOK20B120D1
Description
IGBT 1200V 20A TO-247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
AOK20B120D1 PDF
Price is not available, please RFQ
AOK20B120D1 Tech Specifications
  • Series:Alpha IGBT™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):40 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):80 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.8V @ 15V, 20A
  • Power - Max:340 W
  • Switching Energy:940µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:67.5 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-/152ns
  • Test Condition:600V, 20A, 15Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)