STMicroelectronics STGB10NB40LZT4
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
STGB10NB40LZT4
Description
IGBT 440V 20A 150W D2PAK
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
STGB10NB40LZT4 PDF
Price is not available, please RFQ
STGB10NB40LZT4 Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101, PowerMESH™
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):440 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):20 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):40 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.8V @ 4.5V, 10A
  • Power - Max:150 W
  • Switching Energy:2.4mJ (on), 5mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:28 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:1.3µs/8µs
  • Test Condition:328V, 10A, 1kOhm, 5V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)