Roving Networks / Microchip Technology APT50GS60BRDQ2G
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
APT50GS60BRDQ2G
Description
IGBT 600V 93A 415W TO247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
APT50GS60BRDQ2G PDF
Price is not available, please RFQ
APT50GS60BRDQ2G Tech Specifications
  • Series:Thunderbolt IGBT®
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):93 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):195 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.15V @ 15V, 50A
  • Power - Max:415 W
  • Switching Energy:755µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:235 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:16ns/225ns
  • Test Condition:400V, 40A, 4.7Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):25 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)