Rochester Electronics NGTB15N135IHRWG
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
NGTB15N135IHRWG
Description
INSULATED GATE BIPOLAR TRANSISTO
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
NGTB15N135IHRWG PDF
Price is not available, please RFQ
NGTB15N135IHRWG Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1.35 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):30 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.65V @ 15V, 15A
  • Power - Max:357 W
  • Switching Energy:420µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:156 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-/170ns
  • Test Condition:600V, 15A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)