Wickmann / Littelfuse IXGH40N120A2
Mfr. Part # :
IXGH40N120A2
Description
IGBT 1200V 75A 360W TO247
DataSheet
IXGH40N120A2 PDF
Price is not available, please RFQ
IXGH40N120A2 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):75 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):160 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 40A
  • Power - Max:360 W
  • Switching Energy:15mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:136 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:22ns/420ns
  • Test Condition:960V, 40A, 2Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)