IR (Infineon Technologies) IKW40N60H3FKSA1
Mfr. Part # :
IKW40N60H3FKSA1
Description
IGBT TRENCH/FS 600V 80A TO247-3
DataSheet
IKW40N60H3FKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IKW40N60H3FKSA1 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):160 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 40A
  • Power - Max:306 W
  • Switching Energy:1.68mJ
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:223 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:19ns/197ns
  • Test Condition:400V, 40A, 7.9Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):124 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)