STMicroelectronics STGF19NC60HD
Mfr. Part # :
STGF19NC60HD
Description
IGBT 600V 16A 32W TO220FP
DataSheet
STGF19NC60HD PDF
Price is not available, please RFQ
STGF19NC60HD Tech Specifications
  • Series:PowerMESH™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):16 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 12A
  • Power - Max:32 W
  • Switching Energy:85µJ (on), 189µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:53 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:25ns/97ns
  • Test Condition:390V, 12A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):31 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)