IR (Infineon Technologies) IKA15N65ET6XKSA2
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IKA15N65ET6XKSA2
Description
IGBT TRENCH 650V 17A TO220-3FP
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IKA15N65ET6XKSA2 PDF
Price is not available, please RFQ
IKA15N65ET6XKSA2 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):17 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):57.5 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.9V @ 15V, 11.5A
  • Power - Max:45 W
  • Switching Energy:230µJ (on), 110µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:37 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:30ns/117ns
  • Test Condition:400V, 11.5A, 47Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):69 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)