IR (Infineon Technologies) IKD15N60RAATMA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IKD15N60RAATMA1
Description
IGBT 600V 30A 250W TO252-3
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IKD15N60RAATMA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IKD15N60RAATMA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop®
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Not For New Designs
  • IGBT Type:Trench
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):30 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):45 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 15A
  • Power - Max:250 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:90 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:16ns/183ns
  • Test Condition:400V, 15A, 15Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):110 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)