Wickmann / Littelfuse IXGR55N120A3H1
Mfr. Part # :
IXGR55N120A3H1
Description
IGBT 1200V 70A 200W ISOPLUS247
DataSheet
IXGR55N120A3H1 PDF
Price is not available, please RFQ
IXGR55N120A3H1 Tech Specifications
  • Series:GenX3™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):70 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):330 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.35V @ 15V, 55A
  • Power - Max:200 W
  • Switching Energy:5.1mJ (on), 13.3mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:185 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:23ns/365ns
  • Test Condition:960V, 55A, 3Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):200 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)