IR (Infineon Technologies) IKD10N60RC2ATMA1
Mfr. Part # :
IKD10N60RC2ATMA1
Description
IKD10N60RC2ATMA1
DataSheet
IKD10N60RC2ATMA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IKD10N60RC2ATMA1 Tech Specifications
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):18.8 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):30 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 10A
  • Power - Max:79 W
  • Switching Energy:320µJ (on), 170µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:48 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:14ns/250ns
  • Test Condition:400V, 10A, 49Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):104 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)