Wickmann / Littelfuse IXBH20N360HV
Mfr. Part # :
IXBH20N360HV
Description
IGBT 3600V 70A TO-247HV
DataSheet
IXBH20N360HV PDF
Price is not available, please RFQ
IXBH20N360HV Tech Specifications
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):3600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):70 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):220 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.4V @ 15V, 20A
  • Power - Max:430 W
  • Switching Energy:15.5mJ (on), 4.3mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:110 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:18ns/238ns
  • Test Condition:1500V, 20A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):1.7 µs
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)