IR (Infineon Technologies) IKP15N65H5XKSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IKP15N65H5XKSA1
Description
IGBT 650V 30A TO220-3
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IKP15N65H5XKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IKP15N65H5XKSA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop®
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):30 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):45 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 15A
  • Power - Max:105 W
  • Switching Energy:120µJ (on), 50µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:38 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:17ns/160ns
  • Test Condition:400V, 7.5A, 39Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):48 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)