Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor NGTB40N60L2WG
Mfr. Part # :
NGTB40N60L2WG
Description
IGBT TRENCH/FS 600V 80A TO247
DataSheet
NGTB40N60L2WG PDF
Price is not available, please RFQ
NGTB40N60L2WG Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Last Time Buy
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):160 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.61V @ 15V, 40A
  • Power - Max:417 W
  • Switching Energy:1.17mJ (on), 280µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:228 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:98ns/213ns
  • Test Condition:400V, 40A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):73 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)