STMicroelectronics STGW60H65DRF
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
STGW60H65DRF
Description
IGBT 650V 120A 420W TO247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
STGW60H65DRF PDF
Price is not available, please RFQ
STGW60H65DRF Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):120 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):240 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 60A
  • Power - Max:420 W
  • Switching Energy:940µJ (on), 1.06mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:217 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:85ns/178ns
  • Test Condition:400V, 60A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):19 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)