IR (Infineon Technologies) AIKB20N60CTATMA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
AIKB20N60CTATMA1
Description
IC DISCRETE 600V TO263-3
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
AIKB20N60CTATMA1 PDF
Price is not available, please RFQ
AIKB20N60CTATMA1 Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101, TrenchStop™
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):40 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.05V @ 15V, 20A
  • Power - Max:156 W
  • Switching Energy:310µJ (on), 460µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:120 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:18ns/199ns
  • Test Condition:600V, 20A, 12Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)