Rochester Electronics SGP23N60UFTU
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
SGP23N60UFTU
Description
INSULATED GATE BIPOLAR TRANSISTO
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
SGP23N60UFTU PDF
Price is not available, please RFQ
SGP23N60UFTU Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):23 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):92 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.6V @ 15V, 12A
  • Power - Max:100 W
  • Switching Energy:115µJ (on), 135µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:-
  • Td (on/off) @ 25°C:17ns/60ns
  • Test Condition:300V, 12A, 23Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)