IR (Infineon Technologies) IGP50N60TXKSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IGP50N60TXKSA1
Description
IGBT 600V 100A 333W TO220-3
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IGP50N60TXKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IGP50N60TXKSA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop®
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):100 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):150 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 50A
  • Power - Max:333 W
  • Switching Energy:2.6mJ
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:310 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:26ns/299ns
  • Test Condition:400V, 50A, 7Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)