Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOK50B65H1
Mfr. Part # :
AOK50B65H1
Description
IGBT 650V 50A TO-247
DataSheet
AOK50B65H1 PDF
Price is not available, please RFQ
AOK50B65H1 Tech Specifications
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):100 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):150 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 50A
  • Power - Max:375 W
  • Switching Energy:1.92mJ (on), 850µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:76 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:37ns/141ns
  • Test Condition:400V, 50A, 6Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):261 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)