Wickmann / Littelfuse IXYH16N170CV1
Mfr. Part # :
IXYH16N170CV1
Description
IGBT 1.7KV 40A TO247
DataSheet
IXYH16N170CV1 PDF
Price is not available, please RFQ
IXYH16N170CV1 Tech Specifications
  • Series:XPT™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):40 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):100 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.8V @ 15V, 16A
  • Power - Max:310 W
  • Switching Energy:2.1mJ (on), 1.5mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:56 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:11ns/140ns
  • Test Condition:850V, 16A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):150 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)