Wickmann / Littelfuse IXYH30N120C3D1
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
IXYH30N120C3D1
Description
IGBT 1200V 66A 416W TO247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXYH30N120C3D1 PDF
Price is not available, please RFQ
IXYH30N120C3D1 Tech Specifications
  • Series:GenX3™, XPT™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):66 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):133 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.3V @ 15V, 30A
  • Power - Max:416 W
  • Switching Energy:2.6mJ (on), 1.1mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:69 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:19ns/130ns
  • Test Condition:600V, 30A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):195 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)