Wickmann / Littelfuse IXGT32N170-TRL
Mfr. Part # :
IXGT32N170-TRL
Description
IGBT 1700V 75A 350W TO268
DataSheet
IXGT32N170-TRL PDF
Price is not available, please RFQ
IXGT32N170-TRL Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):75 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):200 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.3V @ 15V, 32A
  • Power - Max:350 W
  • Switching Energy:11mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:155 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:45ns/270ns
  • Test Condition:1020V, 32A, 2.7Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)