Rochester Electronics FGA25S125P-SN00337
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
FGA25S125P-SN00337
Description
INSULATED GATE BIPOLAR TRANSISTO
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
FGA25S125P-SN00337 PDF
Price is not available, please RFQ
FGA25S125P-SN00337 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1.25 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):50 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):75 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.35V @ 15V, 25A
  • Power - Max:250 W
  • Switching Energy:1.09mJ (on), 580µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:204 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:24ns/502ns
  • Test Condition:600V, 25A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)