STMicroelectronics STGP10NC60HD
Mfr. Part # :
STGP10NC60HD
Description
IGBT 600V 20A 65W TO220
DataSheet
STGP10NC60HD PDF
Price is not available, please RFQ
STGP10NC60HD Tech Specifications
  • Series:PowerMESH™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):20 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):30 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 5A
  • Power - Max:65 W
  • Switching Energy:31.8µJ (on), 95µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:19.2 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:14.2ns/72ns
  • Test Condition:390V, 5A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):22 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)