STMicroelectronics STGWA50M65DF2
Mfr. Part # :
STGWA50M65DF2
Description
TRENCH GATE FIELD-STOP IGBT M SE
DataSheet
STGWA50M65DF2 PDF
Price is not available, please RFQ
STGWA50M65DF2 Tech Specifications
  • Series:M
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):150 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 50A
  • Power - Max:375 W
  • Switching Energy:880µJ (on), 1.57mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:150 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:42ns/130ns
  • Test Condition:400V, 50A, 6.8Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):162 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)