Roving Networks / Microchip Technology APT27GA90BD15
Mfr. Part # :
APT27GA90BD15
Description
IGBT 900V 48A 223W TO247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
APT27GA90BD15 PDF
Price is not available, please RFQ
APT27GA90BD15 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):900 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):48 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):79 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.1V @ 15V, 14A
  • Power - Max:223 W
  • Switching Energy:413µJ (on), 287µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:62 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:9ns/98ns
  • Test Condition:600V, 14A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)