STMicroelectronics STGWA30M65DF2
Mfr. Part # :
STGWA30M65DF2
Description
IGBT 650V 30A TO247-3
DataSheet
STGWA30M65DF2 PDF
Price is not available, please RFQ
STGWA30M65DF2 Tech Specifications
  • Series:-
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):60 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 30A
  • Power - Max:258 W
  • Switching Energy:300µJ (on), 960µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:80 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:31.6ns/115ns
  • Test Condition:400V, 30A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):140 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)