Wickmann / Littelfuse IXBT16N170AHV
Mfr. Part # :
IXBT16N170AHV
Description
IGBT
DataSheet
IXBT16N170AHV PDF
Price is not available, please RFQ
IXBT16N170AHV Tech Specifications
  • Series:BIMOSFET™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):16 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):40 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:6V @ 15V, 10A
  • Power - Max:150 W
  • Switching Energy:2.5mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:65 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:15ns/250ns
  • Test Condition:1360V, 10A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):25 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)