Wickmann / Littelfuse IXXH110N65C4
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
IXXH110N65C4
Description
IGBT 650V 234A 880W TO247AD
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXXH110N65C4 PDF
Price is not available, please RFQ
IXXH110N65C4 Tech Specifications
  • Series:GenX4™, XPT™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):234 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):600 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.35V @ 15V, 110A
  • Power - Max:880 W
  • Switching Energy:2.3mJ (on), 600µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:180 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:35ns/143ns
  • Test Condition:400V, 55A, 2Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)