Rochester Electronics IRG8P60N120KD-EPBF
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
IRG8P60N120KD-EPBF
Description
IRG8P60N120 - DISCRETE IGBT WITH
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IRG8P60N120KD-EPBF PDF
Price is not available, please RFQ
IRG8P60N120KD-EPBF Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1.2 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):100 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 40A
  • Power - Max:420 W
  • Switching Energy:2.8mJ (on), 2.3mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:345 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:40ns/240ns
  • Test Condition:600V, 40A, 5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):210 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)