Rochester Electronics IHW40T60FKSA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
IHW40T60FKSA1
Description
IGBT, 80A, 600V, N-CHANNEL
DataSheet
IHW40T60FKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IHW40T60FKSA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop®
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.05V @ 15V, 40A
  • Power - Max:303 W
  • Switching Energy:920µJ
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:215 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-/186ns
  • Test Condition:400V, 40A, 5.6Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):143 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)