Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor HGTG20N60A4D
Mfr. Part # :
HGTG20N60A4D
Description
IGBT 600V 70A 290W TO247
DataSheet
HGTG20N60A4D PDF
Price is not available, please RFQ
HGTG20N60A4D Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Not For New Designs
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):70 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):280 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.7V @ 15V, 20A
  • Power - Max:290 W
  • Switching Energy:105µJ (on), 150µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:142 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:15ns/73ns
  • Test Condition:390V, 20A, 3Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):35 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)