STMicroelectronics STGW35HF60W
Mfr. Part # :
STGW35HF60W
Description
IGBT 600V 60A 200W TO247
DataSheet
STGW35HF60W PDF
Price is not available, please RFQ
STGW35HF60W Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):60 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):150 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 20A
  • Power - Max:200 W
  • Switching Energy:290µJ (on), 185µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:140 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:30ns/175ns
  • Test Condition:400V, 20A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)