Roving Networks / Microchip Technology APT30GT60BRDQ2G
Mfr. Part # :
APT30GT60BRDQ2G
Description
IGBT 600V 64A 250W TO247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
APT30GT60BRDQ2G PDF
Price is not available, please RFQ
APT30GT60BRDQ2G Tech Specifications
  • Series:Thunderbolt IGBT®
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):64 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):110 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 30A
  • Power - Max:250 W
  • Switching Energy:80µJ (on), 605µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:7.5 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:12ns/225ns
  • Test Condition:400V, 30A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):22 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)