Wickmann / Littelfuse IXXH40N65B4H1
Mfr. Part # :
IXXH40N65B4H1
Description
IGBT 650V 120A 455W TO247AD
DataSheet
IXXH40N65B4H1 PDF
Price is not available, please RFQ
IXXH40N65B4H1 Tech Specifications
  • Series:GenX4™, XPT™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):120 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):240 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 40A
  • Power - Max:455 W
  • Switching Energy:1.4mJ (on), 560µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:77 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:28ns/144ns
  • Test Condition:400V, 40A, 5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):120 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)