Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor NGTB40N135IHRWG
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
NGTB40N135IHRWG
Description
IGBT TRENCH/FS 1350V 80A TO247
DataSheet
NGTB40N135IHRWG PDF
Price is not available, please RFQ
NGTB40N135IHRWG Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1350 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.7V @ 15V, 40A
  • Power - Max:394 W
  • Switching Energy:1.3mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:234 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-/250ns
  • Test Condition:600V, 40A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)