IR (Infineon Technologies) IKW60N60H3FKSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IKW60N60H3FKSA1
Description
IGBT TRENCH/FS 600V 80A TO247-3
DataSheet
IKW60N60H3FKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IKW60N60H3FKSA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):180 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 60A
  • Power - Max:416 W
  • Switching Energy:2.1mJ (on), 1.13mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:375 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:27ns/252ns
  • Test Condition:400V, 60A, 6Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):143 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)