STMicroelectronics STGB30V60F
Mfr. Part # :
STGB30V60F
Description
TRENCH GATE FIELD-STOP IGBT, V S
DataSheet
STGB30V60F PDF
Price is not available, please RFQ
STGB30V60F Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):60 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 30A
  • Power - Max:260 W
  • Switching Energy:383µJ (on), 233µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:163 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:45ns/189ns
  • Test Condition:400V, 30A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)