STMicroelectronics STGWT20V60F
Mfr. Part # :
STGWT20V60F
Description
IGBT 600V 40A 167W TO3PF
DataSheet
STGWT20V60F PDF
Price is not available, please RFQ
STGWT20V60F Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):40 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):80 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.2V @ 15V, 20A
  • Power - Max:167 W
  • Switching Energy:200µJ (on), 130µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:116 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:38ns/149ns
  • Test Condition:400V, 20A, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)