Wickmann / Littelfuse IXBL64N250
Mfr. Part # :
IXBL64N250
Description
IGBT 2500V 116A 500W ISOPLUSI5
DataSheet
IXBL64N250 PDF
Price is not available, please RFQ
IXBL64N250 Tech Specifications
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):2500 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):116 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):750 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3V @ 15V, 64A
  • Power - Max:500 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:400 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-
  • Test Condition:-
  • Reverse Recovery Time (trr):160 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)