Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor FGY160T65SPD-F085
Mfr. Part # :
FGY160T65SPD-F085
Description
650V FS GEN3 TRENCH IGBT
DataSheet
FGY160T65SPD-F085 PDF
Price is not available, please RFQ
FGY160T65SPD-F085 Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):240 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):480 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.05V @ 15V, 160A
  • Power - Max:882 W
  • Switching Energy:12.4mJ (on), 5.7mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:-
  • Td (on/off) @ 25°C:53ns/98ns
  • Test Condition:400V, 160A, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):132 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)