IR (Infineon Technologies) IRGB30B60KPBF
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IRGB30B60KPBF
Description
IGBT 600V 78A 370W TO220AB
DataSheet
IRGB30B60KPBF PDF
Price is not available, please RFQ
IRGB30B60KPBF Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):78 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.35V @ 15V, 30A
  • Power - Max:370 W
  • Switching Energy:350µJ (on), 825µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:102 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:46ns/185ns
  • Test Condition:400V, 30A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)