Rochester Electronics IKW20N60TAFKSA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
IKW20N60TAFKSA1
Description
IGBT, 40A I(C), 600V V(BR)CES, N
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IKW20N60TAFKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IKW20N60TAFKSA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop®
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):40 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.05V @ 15V, 20A
  • Power - Max:166 W
  • Switching Energy:770µJ
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:120 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:18ns/199ns
  • Test Condition:400V, 20A, 12Ohm, 15V