STMicroelectronics STGWT40H60DLFB
Mfr. Part # :
STGWT40H60DLFB
Description
IGBT 600V 80A 283W TO3P-3L
DataSheet
STGWT40H60DLFB PDF
Price is not available, please RFQ
STGWT40H60DLFB Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):160 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 40A
  • Power - Max:283 W
  • Switching Energy:363µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:210 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-/142ns
  • Test Condition:400V, 40A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)